Rozhledna „Tanečnice“

Rozhledny vždy byly a dodnes jsou vděčným a vyhledávaným cílem výletníků z blízka i dálek. Jednou z takto navštěvovaných rozhleden je i zachovalá, v červeném kabátě oděná, Tanečnice.

Tanečnice je nejsevernější rozhlednou Čech a tyčí se v nadmořské výšce 597 m. n. m. Její předchůdkyní byla dřevěná věž, a výhledy z ní rozhodli o stavbě současné rozhledny, s kterou bylo započato již v roce 1886, ale zatím pouze také jako stavby dřevěné. Postupně na vrcholu vznikla i výletní restaurace, jejímž majitelem byl Wenzel Pilz. Po 17 letech byla dřevěná konstrukce poničena bouří a vrch Tanečnice na určitý čas osiřel. Přesně do roku 1905, kdy byla nově postavená rozhledna otevřena pro veřejnost. Stavbu navrhnul místní stavitel Josef Scholz a má úctyhodných 26 m. Cihlová, červeně zbarvená věž stojí na žulovém podstavci. Vrchol věže je zastřešen, ale výhled do krajiny je otevřen bez použití oken. Na vrchol vede 138 schodů. Z rozhledny se návštěvníkům otevře nádherný kruhový výhled jak do sousední SRN, tak do Šluknovského výběžku, Lužických hor, i lesnaté krajiny Národního parku České Švýcarsko. V těsném sousedství rozhledny je příjemná restaurace s možností občerstvení.

Najít cestu k Tanečnici není nijak náročné. Nejjednodušší trasa vede přímo z města Mikulášovice, z jehož centra vede modře turisticky značená stezka. Projdete městem a dále pak po místní komunikaci vedoucí loukami jihozápadně od Mikulášovic dojdete až k lesnímu komplexu před osadou Tomášov. Lesní porosty, kterými budete procházet, jsou smíšeného charakteru s převahou smrku a buku. V této době podél cesty jistě narazíte na pestře kvetoucí náprstníky velkokvěté, které svojí barevností dodávají veselý výraz okolní krajině. Příjemná cesta lesem vás pak dovede až k cíli nenáročného výletu, který je cca. 3-4 km dlouhý. Vzhledem ke zpevnění cest je možné rozhlednu navštívit i s malými dětmi v kočárcích. Vstup do věže je zpoplatněn a otevírací víkendová doba je od 10.00 – 17.00 hod.

A jak vznikl název vrchu? Z neověřených zdrojů se rozšířila pověst o jakési mladé a krásné dívce, která na vrchol chodívala tančit, aby sváděla místní myslivce. Třeba ji při svých toulkách potkáte. A i kdyby ne, věřte, že výhled z Tanečnice vás jistě okouzlí a dostatečně vykoupí bolavé nohy z „našlapaných“ kilometrů.